Q16.The critical angle for a denser-rarer interface is 45°. The speed of light in rarer medium is 3 × 108 m s-1. The speed of light in the denser medium is: (1) 3 . 12 × 107 m s-1 (2) 5 × 107 m s-1 (3) 2 . 12 × 108 m s-1 (4) √2 × 108 m s-1
What This Question Tests
This question assesses the ability to identify the graphs of capacitive reactance, inductive reactance, and impedance as functions of frequency in an AC circuit.
Concepts Tested
Formulas Used
X_C = 1/(ωC)
X_L = ωL
Z = √(R² + (X_L - X_C)²)
📚 NCERT Sections This Tests
10.3 — (A) The Refractive Index Of Glass Is 1.5. What Is The Speed Of Light In
Physics Class 12 · Chapter 10
10.3 (a) The refractive index of glass is 1.5. What is the speed of light in glass? (Speed of light in vacuum is 3.0 × 108 m s–1) (b) Is the speed of light in glass independent of the colour of light? If not, which of the two colours red and violet travels slower in a glass prism?
10.1 — Monochromatic Light Of Wavelength 589 Nm Is Incident From Air On A
Physics Class 12 · Chapter 10
10.1 Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavelength, frequency and speed of (a) reflected, and (b) refracted light? Refractive index of water is 1.33.
9.17 — (A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection
Physics Class 12 · Chapter 9
9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.
📋 Question Details
- Chapter
- AC Circuits
- Topic
- Reactance and Impedance
- Year
- 2023
- Shift
- 11 Apr Shift 1
- Q Number
- Q16
- Type
- Graph based
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 7: Alternating Current
More from this Chapter
Q59.The power factor of an AC circuit having resistance (R) and inductance (L) connected in series and an angular velocity ω is (1) R/ωL (2) R/(R2 + ω2L2)1/2 (3) ωL/R (4) R/(R2 −ω2L2) 1/2
Q60.In a transformer, number of turns in the primary coil are 140 and that in the secondary coil are 280. If current in primary coil is 4 A, then that in the secondary coil is (1) 4 A (2) 2 A (3) 6 A (4) 10 A
Q61.In an oscillating LC circuit the maximum charge on the capacitor is Q. The charge on the capacitor when the energy is stored equally between the electric and magnetic field is (1) Q (2) Q 2 √3 (3) Q (4) Q √2
Q60.Alternating current can not be measured by D.C. ammeter because (1) A.C. cannot pass through D.C. (2) A.C. changes direction (3) average value of current for complete cycle is (4) D.C. ammeter will get damaged. zero