RankLab
Back to Questions
MathsMediumMCQ2022 · 27 Jul Shift 1

Q65.If the circle x2 + y2 −2gx + 6y −19c = 0, g, c ∈R passes through the point (6, 1) and its centre lies on the line x −2cy = 8 , then the length of intercept made by the circle on x-axis is (1) √11 (2) 4 (3) 3 (4) 2√23

What This Question Tests

Tests the properties of a circle including finding its center, using the given conditions (passing through a point and center on a line) to find unknown coefficients, and then calculating the x-intercept length.

Concepts Tested

General equation of a circleCenter of a circleIntercepts made by a circle on axes

Formulas Used

x^2 + y^2 + 2gx + 2fy + c = 0

Center = (-g, -f)

x-intercept = 2√(g^2 - c)

📚 NCERT Sections This Tests

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

71% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.

6.11Dynamics Of Rotational

Physics Class 11 · Chapter 6

71% match

6.11 Dynamics of rotational the motion of extended bodies. motion about a fixed axis A large class of problems with extended bodies can be

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

70% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)