RankLab
Back to Questions
PhysicsHardMCQ2021 · 27 Aug Shift 1

Q4. A huge circular arc of length 4. 4 ly subtends an angle 4s at the centre of the circle. How long it would take for a body to complete 4 revolution if its speed is 8 AU per second? Given : 1 ly = 9. 46 × 1015 m 1 AU = 1. 5 × 1011 m (1) 3. 5 × 106 s (2) 4. 5 × 1010 s (3) 4. 1 × 108 s (4) 7. 2 × 108

What This Question Tests

This multi-step problem tests unit conversion skills, the definition of angular displacement, and the basic relationship between speed, distance, and time to calculate the total time for multiple revolutions.

Concepts Tested

Angular displacement in radiansConversion of arc length to radiusSpeed, Distance, Time relationshipUnit conversion (ly to m, AU to m)

Formulas Used

s = rθ

Time = Distance / Speed

Circumference = 2πr

📚 NCERT Sections This Tests

4.12In Exercise 4.11 Obtain The Frequency Of Revolution Of The Electron In

Physics Class 11 · Chapter 4

74% match

4.12 In Exercise 4.11 obtain the frequency of revolution of the electron in its circular orbit. Does the answer depend on the speed of the electron? Explain.

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

73% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

12.6(A) 2.18 × 106 M/S; 1.09 × 106 M/S; 7.27 × 105 M/S

Physics Class 12 · Chapter 12

73% match

12.6 (a) 2.18 × 106 m/s; 1.09 × 106 m/s; 7.27 × 105 m/s (b) 1.52 × 10–16 s; 1.22 × 10–15 s; 4.11 × 10–15 s.