RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2021 · 26 Feb Shift 1

Q20.LED is constructed from Ga −As −P semiconducting material. The energy gap of this LED is 1. 9 eV . Calculate the wavelength of light emitted and its colour. h = 6. 63 × 10−34 J −s and c = 3 × 108 m s−1 (1) 654 nm and red colour (2) 654 nm and orange colour (3) 1046 nm and red colour (4) 1046 nm and blue colour → +

What This Question Tests

This question requires using the relationship between the energy gap of a semiconductor and the wavelength of the emitted light (photon energy) to calculate the wavelength and identify the color.

Concepts Tested

Energy gapWavelength of emitted lightPhoton energy

Formulas Used

E = hc/λ

📚 NCERT Sections This Tests

12.3A Difference Of 2.3 Ev Separates Two Energy Levels In An Atom. What

Physics Class 12 · Chapter 12

77% match

12.3 A difference of 2.3 eV separates two energy levels in an atom. What is the frequency of radiation emitted when the atom make a transition from the upper level to the lower level?

14.3Carbon, Silicon And Germanium Have Four Valence Electrons Each.

Physics Class 12 · Chapter 14

77% match

14.3 Carbon, silicon and germanium have four valence electrons each. These are characterised by valence and conduction bands separated 341 Reprint 2025-26 Physics by energy band gap respectively equal to (Eg)C, (Eg)Si and (Eg)Ge. Which of the following statements is true? (a) (Eg)Si < (Eg)Ge < (Eg)C (b) (Eg)C < (Eg)Ge > (Eg)Si (c) (Eg)C > (Eg)Si > (Eg)Ge (d) (Eg)C = (Eg)Si = (Eg)Ge 14.4 In an unbiased p-n junction, holes diffuse from the p-region to n-region because (a) free electrons in the n-region attract them. (b) they move across the junction by the potential difference. (c) hole concentration in p-region is more as compared to n-region. (d) All the above. 14.5 When a forward bias is applied to a p-n junction, it (a) raises the potential barrier. (b) reduces the majority carrier current to zero. (c) lowers the potential barrier. (d) None of the above. 14.6 In half-wave rectification, what is the output frequency if the input frequency is 50 Hz. What is the output frequency of a full-wave rectifier for the same input frequency. Reprint 2025-26 Notes Reprint 2025-26 Physics APPENDICES APPENDIX A 1 THE GREEK ALPHABET APPENDIX A 2 COMMON SI PREFIXES AND SYMBOLS FOR MULTIPLES AND SUB-MULTIPLES Reprint 2025-26 AppendicesAnswers APPENDIX A 3 SOME IMPORTANT CONSTANTS OTHER USEFUL CONSTANTS 345 Reprint 2025-26 Physics ANSWERS CHAPTER 9 9.1 v = –54 cm. The image is real, inverted and magnified. The size of the image is 5.0 cm. As u ® f, v ® ¥; for u < f, image is virtual. 9.2 v = 6.7 cm. Magnification = 5/9, i.e., the size of the image is 2.5 cm. As u ® ¥; v ® f (but never beyond) while m ® 0. 9.3 1.33; 1.7 cm 9.4 nga = 1.51; nwa = 1.32; ngw = 1.144; which gives sin r = 0.6181 i.e., r ~ 38°. 9.5 r = 0.8 × tan ic and sin ci = 1/1.33 ≅ 0.75 , where r is the radius (in m) of the largest circle from which light comes out and ic is the critical angle for water-air interface, Area = 2.6 m2 9.6 n ≅ 1.53 and Dm for prism in water ≅ 10° 9.7 R = 22 cm 9.8 Here the object is virtual and the image is real. u = +12 cm (object on right; virtual) (a) f = +20 cm. Image is real and at 7.5 cm from the lens on its right side. (b) f = –16 cm. Image is real and at 48 cm from the lens on its right side. 9.9 v = 8.4 cm, image is erect and virtual. It is diminished to a size 1.8 cm. As u ® ¥, v ® f (but never beyond f while m ® 0). Note that when the object is placed at the focus of the concave lens (21 cm), the image is located at 10.5 cm (not at infinity as one might wrongly think). 9.10 A diverging lens of focal length 60 cm 9.11 (a) ve = –25 cm and fe = 6.25 cm give ue = –5 cm; vO = (15 – 5) cm = 10 cm, fO = uO = – 2.5 cm; Magnifying power = 20 (b) uO = – 2.59 cm. Magnifying power = 13.5. 9.12 Angular magnification of the eye-piece for image at 25 cm 25 25   1  11; | u e |= cm = 2 .27cm ; vO = 7.2 cm 2.5 11 Separation = 9.47 cm; Magnifying power = 88 9.13 24; 150 cm 9.14 (a) Angular magnification = 1500 346 (b) Diameter of the image = 13.7 cm. Reprint 2025-26 Answers

11.4Monochromatic Light Of Wavelength 632.8 Nm Is Produced By A

Physics Class 12 · Chapter 11

77% match

11.4 Monochromatic light of wavelength 632.8 nm is produced by a helium-neon laser. The power emitted is 9.42 mW. (a) Find the energy and momentum of each photon in the light beam, (b) How many photons per second, on the average, arrive at a target irradiated by this beam? (Assume the beam to have uniform cross-section which is less than the target area), and (c) How fast does a hydrogen atom have to travel in order to have the same momentum as that of the photon?