Practice Questions
1,770 questions across 23 years of JEE Main — find and practise any topic!
Found 1,770 results
Q46.A thin transparent film with refractive index 1.4 , is held on circular ring of radius 1.8 cm . The fluid in the film evaporates such that transmission through the film at wavelength 560 nm goes to a minimum every 12 seconds. Assuming that the film is flat on its two sides, the rate of evaporation is ____ π × 10−13 m3/s. 2025 (28 Jan Shift 2) JEE Main Previous Year Paper
Q46.The driver sitting inside a parked car is watching vehicles approaching from behind with the help of his side view mirror, which is a convex mirror with radius of curvature R = 2 m . Another car approaches him from behind with a uniform speed of 90 km/hr. When the car is at a distance of 24 m from him, the magnitude of the acceleration of the image of the car in the side view mirror is ' a '. The value of 100 a is _______ m/s2 .
Q47. In the given circuit the sliding contact is pulled outwards such that electric current in the circuit changes at the rate of 8 A/s. At an instant when R is 12Ω, the value of the current in the circuit will be ______ A.
Q48.The position vectors of two 1 kg particles, (A) and (B), are given by→rA = (α1t2^i + α2t^j + α3t^k)m , respectively; →rB = (β1t^i + β2t2^j + β3t^k)m (α1 = 1 m/s2, α2 = 3nm/s, α3 = 2 m/s, β1 = 2 m/s, β2 = −1 m/s2, β3 = 4pm/s), where t is time, n and p −→ are constants. At t = 1 s, VA = →VB and velocities →VA and →VB of the particles are orthogonal to each other. At t = 1 s, the magnitude of angular momentum of particle (A) with respect to the position of particle (B) is √Lkgm2 s−1 . The value of L is _______ .
Q48.Two light beams fall on a transparent material block at point 1 and 2 with angle θ1 and θ2′ respectively, as shown in figure. After refraction, the beams intersect at point 3 which is exactly on the interface at other end of the block. Given : the distance between 1 and 2, d = 4√3 cm and θ1 = θ2 = cos−1 ( 2n1n2 ), where refractive index of the block n2 > refractive index of the outside medium n1 , then the thickness of the block is ________ cm.
Q49. A conducting bar moves on two conducting rails as shown in the figure. A constant magnetic field B exists into the page. The bar starts to move from the vertex at time t = 0 with a constant velocity. If the induced EMF is E ∝tn , then value of n is _.
Q49.A tightly wound long solenoid carries a current of 1.5 A . An electron is executing uniform circular motion inside the solenoid with a time period of 75 ns . The number of turns per metre in the solenoid is … … -. [Take mass of electron me = 9 × 10−31 kg, charge of electron |qe| = 1.6 × 10−19C, μ0 = 4π × 10−7 N , 1 ns = 10−9 A2 s]
Q49.A tube of length 1 m is filled completely with an ideal liquid of mass 2 M , and closed at both ends. The tube is rotated uniformly in horizontal plane about one of its ends. If the force exerted by the liquid at the other end is F then angular velocity of the tube is in SI unit. The value of α is __________. √FαM
Q50.A force f = x2y^i + y2^j acts on a particle in a plane x + y = 10. The work done by this force during a displacement from (0, 0) to (4 m, 2 m) is Joule (round off to the nearest integer)
Q53.The correct order of the following complexes in terms of their crystal field stabilization energies is : (1) [Co(NH3)4]2+ < [Co(NH3)6]2+ < [Co(en)3]3+ < [Co(NH3)6]3+ (2) [Co(NH3)6]2+ < [Co(NH3)6]3+ < [Co(NH3)4]2+ < [Co(en)3]3+ (3) [Co(en)3]3+ < [Co(NH3)6]3+ < [Co(NH3)6]2+ < [Co(NH3)4]2+ (4) [Co(NH3)4]2+ < [Co(NH3)6]2+ < [Co(NH3)6]3+ < [Co(en)3]3+
Q54.The element that does not belong to the same period of the remaining elements (modern periodic table) is: 2025 (23 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper (1) Iridium (2) Platinum (3) Osmium (4) Palladium
Q54.A molecule (" P ") on treatment with acid undergoes rearrangement and gives ("Q"). ("Q") on ozonolysis followed by reflux under alkaline condition gives (" R "). The structure of (" R ") is given below. The structure of (" P′′ ) is (1) (2) (3) (4) 2025 (28 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q54. Aman has been asked to synthesise the molecule (x).He thought of preparing the molecule using an aldol condensation reaction. He found a few cyclic alkenes in his laboratory. He thought of performing ozonolysis reaction on alkene to produce a dicarbonyl compound followed by aldol reaction to prepare " x ". Predict the suitable alkene that can lead to the formation of " x ". 2025 (24 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper (1) (2) (3) (4)
Q59.Find the compound ' A ' from the following reaction sequences. A aqua-regia→ B (1) KNO2∣NH4OH→ yellow ppt (2) AcOH (1) CoS (2) ZnS (3) NiS (4) MnS
Q61. CrCl3 ⋅xNH3 can exist as a complex. 0.1 molal aqueous solution of this complex shows a depression in freezing point of 0.558∘C. Assuming 100% ionisation of this complex and coordination number of Cr is 6 , the complex will be (Given Kf = 1.86 K kg mol−1 ) (1) [Cr(NH3)5Cl]Cl2 (2) [Cr(NH3)6]Cl3 (3) [Cr(NH3)3Cl3] (4) [Cr(NH3)4Cl2]Cl
Q66.When sec-butylcyclohexane reacts with bromine in the presence of sunlight, the major product is : (1) (2) (3) (4)
Q70.From the magnetic behaviour of [NiCl4]2− (paramagnetic) and [Ni(CO)4] (diamagnetic), choose the correct geometry and oxidation state. (1) [NiCl4]2−: NiII , tetrahedral [Ni(CO)4] : NiII , (2) [NiCl4]2− : NiII , square planar [Ni(CO)4] : Ni(0) square planar , square planar (3) [NiCl4]2−: NiII , tetrahedral [Ni(CO)4] : Ni(0), (4) [NiCl4]2−: Ni(0), tetrahedral [Ni(CO)4] : Ni(0), tetrahedral square planar
Q71.The compound with molecular formula C6H6 , which gives only one monobromo derivative and takes up four moles of hydrogen per mole for complete hydrogenation has ________ = electrons. 2025 (22 Jan Shift 2) JEE Main Previous Year Paper Q72.20 mL of 2 M NaOH solution is added to 400 mL of 0.5 M NaOH solution. The final concentration of the solution is _______ ×10−2M. (Nearest integer)
Q71.Electrolysis of 600 mL aqueous solution of NaCl for 5 min changes the pH of the solution to 12 . The current in Amperes used for the given electrolysis is ____. (Nearest integer).
Q72.Isomeric hydrocarbons → negative Baeyer's test (Molecular formula C9H12 ) The total number of isomers from above with four different non-aliphatic substitution sites is -
Q72. A → B The molecule A changes into its isomeric form B by following a first order kinetics at a temperature of 1000 K . If the energy barrier with respect to reactant energy for such isomeric transformation is 191.48 kJ mol−1 and the frequency factor is 1020 , the time required for 50% molecules of A to become B is _________ picoseconds (nearest integer). [R = 8.314 J K−1 mol−1]
Q73.Consider a complex reaction taking place in three steps with rate constants k1, k2 and k3 respectively. The overall rate constant k is given by the expression k = . If the activation energies of the three steps are √k1k3k2 60,30 and 10 kJ mol−1 respectively, then the overall energy of activation in kJmol−1 is … … . (Nearest integer)
Q73.Total number of molecules/species from following which will be paramagnetic is ______ O2, O+2 , O−2 , NO, NO2, CO, K2 [NiCl4], [Co(NH3)6]Cl3, K2 [Ni(CN)4]
Q73.The sum of sigma (σ) and pi (π) bonds in Hex-1,3-dien-5-yne is _______. Q74. 0.1 mole of compound ' S ' will weigh _______ g. (Given molar mass in gmol−1C : 12, H : 1, O : 16)
Q73.Consider the following sequence of reactions: 11.25 mg of chlorobenzene will produce __________ ×10−1mg of product B . (Consider the reactions result in complete conversion.) [Given molar mass of C, H, O, N and Cl as 12, 1, 16, 14 and 35.5 g mol−1 respectively]